Usporedno međusobno priznavanje (Mutual Recognition in Parallel)

Usporedno međusobno priznavanje novi je postupak, a reguliran je člankom 34. Uredbe 528/2012/EU (BPR). Zahtjev se podnosi istovremeno sa zahtjevom za ishođenje nacionalnog odobrenja. U isto vrijeme referentna država koja ocjenjuje dokumentaciju i odobrava proizvod u nacionalnom postupku te dotične države u kojoj se usporedno međusobno priznaje odobrenje, odobravaju stavljanje biocidnog proizvoda na tržište.

Kako bi postojeći biocidni proizvod koristio prednosti članka 89. BPR-a (odredbe o prijelaznom periodu) i ostao na tržištu tijekom ocjenjivanja biocidnog proizvoda, za njega je potrebno podnijeti  zahtjev za usporedno međusobno priznavanje. Prije podnošenja zahtjeva, podnositelj treba provjeriti s potencijalnom referentnom državom članicom da li je u mogućnosti obaviti ocjenjivanje u nacionalnom postupku.

Za podnošenje zahtjeva potrebno je:

  1. Ispuniti R4BP 3 prijavu (https://r4bp.echa.europa.eu/r4bp-web-industry)
  2. Dostaviti IUCLID dosje koji udovoljava zahtjevima Annexa II i II Uredbe BPR ili dostaviti Letter of Access dosjeu
  3. Prijedlog deklaracije i STL za biocidni proizvod (ili skupinu biocidnih proizvoda)
  4. STL za sve aktivne tvari i ne-aktivnih tvari u biocidom proizvodu
  5. Nacrt SPC (sažetak svojstava biocidnog proizvoda) za biocidni proizvod
  6. Ime nadležnog tijela koji će ocjenjivati zahtjev (referentna država) te sve države u kojima se traži međusobno priznavanje.

Osim u R4BP 3 zahtjev je potrebno podnijeti i Ministarstvu zdravlja, Ksaver 200A, Zagreb. Zahtjev treba biti potpisan vlastoručno od strane odgovorne osobe u tvrtki koja je podnositelj zahtjeva.

Ukoliko se proizvod nalazi na tržištu  u skladu s odredbama o prijelaznom periodu (čl. 89 BPR-a), a donesena je odluka u postupku izdavanja nacionalnog odobrenja ili međusobnog priznavanja da se proizvod ne odobri, primjenjuje se sljedeće:

  1. Biocidni proizvod mora se povući s tržišta 180 dana nakon što je negativna odluka donesena.
  2. Korištenje postojećih zaliha može se nastaviti maksimalno 365 dana nakon donošenja odluke.

ECHA je izradila Praktični vodič za postupke međusobnog priznavanja u kojem su ukratko opisani načini podnošenja zahtjeva, rokovi, pristojbe te navedeni korisni vodiči i internetske stranice. Prijevod na hrvatski jezik možete preuzeti ovdje.