Usporedno međusobno priznavanje novi je postupak, a reguliran je člankom 34. Uredbe 528/2012/EU (BPR). Zahtjev se podnosi istovremeno sa zahtjevom za ishođenje nacionalnog odobrenja. U isto vrijeme referentna država koja ocjenjuje dokumentaciju i odobrava proizvod u nacionalnom postupku te dotične države u kojoj se usporedno međusobno priznaje odobrenje, odobravaju stavljanje biocidnog proizvoda na tržište.
Kako bi postojeći biocidni proizvod koristio prednosti članka 89. BPR-a (odredbe o prijelaznom periodu) i ostao na tržištu tijekom ocjenjivanja biocidnog proizvoda, za njega je potrebno podnijeti zahtjev za usporedno međusobno priznavanje. Prije podnošenja zahtjeva, podnositelj treba provjeriti s potencijalnom referentnom državom članicom da li je u mogućnosti obaviti ocjenjivanje u nacionalnom postupku.
Za podnošenje zahtjeva potrebno je:
Osim u R4BP 3 zahtjev je potrebno podnijeti i Ministarstvu zdravlja, Ksaver 200A, Zagreb. Zahtjev treba biti potpisan vlastoručno od strane odgovorne osobe u tvrtki koja je podnositelj zahtjeva.
Ukoliko se proizvod nalazi na tržištu u skladu s odredbama o prijelaznom periodu (čl. 89 BPR-a), a donesena je odluka u postupku izdavanja nacionalnog odobrenja ili međusobnog priznavanja da se proizvod ne odobri, primjenjuje se sljedeće:
ECHA je izradila Praktični vodič za postupke međusobnog priznavanja u kojem su ukratko opisani načini podnošenja zahtjeva, rokovi, pristojbe te navedeni korisni vodiči i internetske stranice. Prijevod na hrvatski jezik možete preuzeti ovdje.