Stoga je važno, uvijek iznova, ponavljati da „nema zdravlja bez duševnog zdravlja“ a javno-zdravstvenim mjerama graditi osnove za visokokvalitetno mentalno zdravlje društva i pojedinca u njemu. Svjetski dan mentalnog zdravlja, koji se obilježava pod okriljem Svjetske federacije za mentalno zdravlje, prilika je da se javnosti - stručnoj i općoj – skrene pozornost na pitanja mentalnih poremećaja i očuvanja mentalnog zdravlja ljudi.
Međutim, Iako se slogan Svjetske zdravstvene organizacije povodom obilježavanja Svjetskog dana mentalnog zdravlja za dvije godine promijenio iz „Nema zdravlja bez mentalnog zdravlja“ u više realističan i vrlo aktualan slogan: „Depresija i globalna kriza“, istinitost slogana iz 2010. godine je ostala.
Podaci Svjetske zdravstvene organizacije pokazuju da trenutno više od 40 posto zemalja nema nacionalnu politiku za zaštitu mentalnog zdravlja. U ovom trenutku više od 33 posto zemalja financira zaštitu mentalnog zdravlja s manje od 1 posto ukupnog proračuna za zdravstvo, dok drugih 33 posto zemalja troši približno 1 posto. Hrvatska nacionalna politika za zaštitu mentalnog zdravlja uvažava sve zdravstvene i druge rizike za nastanak bolesti i invalidnosti.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) definira mentalno zdravlje kao stanje dobrobiti u kojem svaki čovjek shvaća svoj potencijal i može se nositi s normalnim životnim stresovima, raditi produktivno i plodonosno i može doprinositi svojoj zajednici. Mentalno, duševno ili psihičko zdravlje sastavni je dio općeg zdravlja pojedinca, ali i zajednice, te čini preduvjet za optimalno funkcioniranje pojedinca, obitelji, zajednica i društva.