Korištenje bambusa ili drugih prirodnih sastojaka u kombinaciji s polimerima, poput melamina (tzv. "bambus-melamin"), za proizvodnju plastičnih materijala i predmeta koji dolaze u neposredan dodir s hranom ("Food contact materials, FCM"), nije odobreno prema članku 5. Uredbe Komisije (EU) br. 10/2011 od 14. siječnja 2011. o plastičnim materijalima i predmetima koji dolaze u dodir s hranom („Uredba (EU) br. 10/2011“).
Detaljnije informacije mogu se pronaći i u Sažetku rasprave radne skupine za materijale i predmete koji dolaze u neposredan dodir s hranom, od 23. lipnja 2020., u kojem je navedeno kako poslovni subjekti ne mogu stavljati na tržište Europske unije proizvode koji ne ispunjavaju zakonske zahtjeve:
https://ec.europa.eu/food/sites/food/files/safety/docs/cs_fcm_meeting-ind_20200623.pdf
Službene kontrole koje su provele većina država članice Europske unije pokazale su kako se na tržištu Europske unije trenutno nalazi velik broj nesukladnih „bambus-melamin“ kompozitnih materijala namijenjenih za kontakt (dodir) s hranom. Velika većina ovih proizvoda prisutnih na tržištu Europske unije su posuđe i pribor za jelo, kao što su tanjuri za višekratnu uporabu, zdjele i takozvane "to go šalice".
Nadalje, utvrđeno je da su migracije melamina i formaldehida u takvim proizvodima, u velikom broju slučajeva, znatno iznad specifičnih graničnih vrijednosti migracije (SML) utvrđenih Uredbom (EU) br. 10/2011, što dovodi do opoziva odnosno povlačenja ovakvih proizvoda s tržišta.
Prema Uredbi (EZ) br. 1935/2004 od 27. listopada 2004. o materijalima i predmetima koji dolaze u dodir s hranom („Uredba (EZ) br. 1935/2004“) subjekti u poslovanju s materijalima i predmetima koji dolaze u neposredan dodir s hranom odgovorni su za osiguravanje usklađenosti plastičnih materijala i predmeta sa zahtjevima utvrđenim u članku 4. Uredbe (EU) br. 10/2011. Sukladno tome, samo tvari uvrštene u Unijin popis odobrenih tvari iz Priloga I. Uredbe (EU) br. 10/2011 mogu se koristiti u proizvodnji plastičnih materijala i predmeta koji dolaze u neposredan dodir s hranom, a u skladu s člankom 5. Uredbe (EU) br. 10/2011.
Ministarstvo zdravstva želi naglasiti važnost osiguranja zabrane uporabe ovakvih neovlaštenih tvari. Stoga subjekti u poslovanju s materijalima i predmetima koji dolaze u neposredan dodir s hranom moraju odmah povući proizvode s tržišta Republike Hrvatske koji sadrže tvari "bambus-melamin".
Isto tako, uvoznici koji žele takve proizvode staviti na tržište Republike Hrvatske odnosno Europske unije, morati će predati zahtjev za odobrenjem nove tvari u skladu s odredbama Uredbe (EZ) br. 1935/2004.
Nadležno inspekcijsko tijelo za nadzor tržišta provesti će pojačanu kontrolu u 2021. godini te će u slučaju nepoštivanja propisa pokrenuti postupke povlačenja proizvoda s tržišta i primjenu kaznenih odredbi.
Ovim putem naglašavamo kako potrošači koji posjeduju navedene "bambus-melamin" proizvode, iste ne upotrebljavaju za kuhanje ili prenošenje vruće hrane, već da ih koriste s hladnom ili mlakom hranom, zbog toga što pri visokim temperaturama štetne količine melamina i formaldehida mogu migrirati iz posuđa u hranu.
Ovim putem napominjemo kako se navedena obavijest ne odnosi na proizvode koji dolaze u neposredan dodir s hranom, a koji su izrađeni od bambusa.