Program su zajednički organizirali Ministarstvo zdravlja, HZJZ, Škola narodnog zdravlja A. Štampar, ured Svjetske zdravstvene organizacije u RH, HZZO, Hrvatsko društvo za javno zdravstvo Hrvatskog liječničkog zbora, Hrvatsko epidemiološko društvo Hrvatskog liječničkog zbora i Klinika za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“.
Vektorske su bolesti zarazne, a prenose se ubodom insekata kao što su komarci, krpelji, uši, buhe i slično.
U Hrvatskoj je najčešća vektorska bolest Lyme borelioza koju prenose zaraženi krpelji, a bolesti su najizloženiji šumski radnici, planinari i, u proljeće, izletnici. Krpelji prenose i meningoencefalitis, no radi zaštite od ove bolesti postoji mogućnost cijepljenja, pa se njena učestalost uspješno drži na niskoj razini.
Globalne klimatske promjene i intenziviranje međunarodnog prometa, trgovine i turizma znatno utječu na pojavu i širenje vektorskih bolesti. Tako je posljednjih godina u Hrvatskoj prijavljeno dvadesetak oboljelih od malarije, a radi se isključivo o osobama koje su doputovale iz zemalja u kojima je ova bolest prisutna. Tijekom 2013. godine u istočnim dijelovima Hrvatske evidentirano je dvadesetak oboljelih od virusa groznice Zapadnog Nila koju prenose zaraženi komarci.
U Republici Hrvatskoj sustavno se radi na suzbijanju vektorskih zaraznih bolesti. Osim uništavanja legla insekata provodi se nadzor nad međunarodnim prometom roba te osoba koje zbog profesionalnih ili turističkih razloga odlaze u zemlje s endemskim područjima bolesti.
Današnji skup ujedno je i službeni početak Dana preventive koji ove godine traju od 7. travnja do 31. svibnja (Svjetski dan borbe protiv pušenja). Cijelo će razdoblje biti obilježeno nizom preventivnih aktivnosti u organizaciji Hrvatskog društva za javno zdravstvo HLZ-a, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Škole narodnog zdravlja „Andrija Štampar“, Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Županijskih zavoda za javno zdravstvo i Hrvatske agencije za hranu.