Hrstić za RTL: Treba se fokusirati na dostupnost primarne zdravstvene zaštite koja je nepravedno stavljena u drugi plan

Slika /2024 SLIKE/slika miz 1 (1)_9.12.2024._92629.jpg

"Nemam ništa protiv dopunskog rada liječnika, ali moramo biti sigurni da su prvo u javnom sustavu svi resursi upotrjebljeni da bi netko dobio dozvolu za rad u dopunskom radu", kazala je ministrica zdravstva Irena Hrstić u razgovoru za RTL danas.

Govorila je i o planovima za smanjenje listi čekanja te o revizijama javnih nabava u bolničkom sustavu.

Ministrica Hrstić izjavila je da je čast služiti državljanima Hrvatske i voditi zdravstvo kao instituciju, no osjeća se posramljeno jer njen dolazak nije bio ugodan čin.

"Istina, neobična je stolica, ali neka se ne gleda stolica u kojoj sjedim nego rezultati koje ću isporučiti", poručila je.

Prekratak rok za napraviti opsežnu reviziju javnih nabava

Odgovorila je da se s bivšim ministrom nije čula, da za to nema potrebe, jer u ministarstvu postoje ljudi koji su i prije radili svoj posao, znaju ga raditi te smatra da sve informacije može dobiti od djelatnika u Ministarstvu zdravstva.

Upitana o rezultatima revizija kazala je kako treba uzeti u obzir da je ta najava bila prije tri tjedna, a to je sigurno kratak period za napraviti tako opsežnu reviziju.

"Krenuli smo s popisom svih onih suglasnosti koje je Ministarstvo zdravstva dalo na ukupne postupke nabave i odradili smo kroz informacije, kroz pojedinačne zdravstvene ustanove, da vidimo koliko su mali godišnje izmjena plana nabave i od tuda krećemo i to je ono što smo uspjeli za tri tjedna napraviti. Vjerujem da ćemo i kroz neko buduće vrijeme, ne koliko dugo, uspjet isporučiti neke rezultate", najavila je.

Ministrica Hrstić kazala je da se na relativno jednostavan, a nadasve transparentan način može usporediti istovjetne ili slične uređaje i cijene koje su postignute u različitim zdravstvenim ustanovama.

"Mislim da je to najbitnije - vidjeti da li postoji odudaranje", ocijenila je.

Uskoro pravilnik s jasnim i transparentnim kriterijima rada liječnika

Upitana kako će riješiti problem liječnika koji rade i u privatnom i u javnom sustavu odnosno, oni koji zloupotrebljavaju to svoje pravo i u vrijeme svog radnog vremena rade u privatnom sustavu, ministrica je kazala da prvo treba, kroz pravilnik o dvojnom nadu, napraviti da sve bude transparentno i za sve jednako i da nema zlouporaba.

"S druge strane treba napraviti kroz kriterije - taj pravilnik i kriterije sam ja započela raditi kao državna tajnica i evo zateklo me da ću ga završiti iz pozicije ministrice. Očekujem da će biti kroz dva do tri tjedna pravilnik s jasnim i transparentnim kriterijima", izjavila je Hrstić.

Ti kriteriji trebaju biti povezani s izvršenjem pojedinca i vezani za listu čekanja u toj određenoj zdravstvenoj ustanovi, a treba ga napraviti i kroz dodatne pozitivne bodove. Pa primjerice, ako imate djelatnika koji radi u jednoj zdravstvenoj ustanovi, a bude ispomoć u drugoj, smatram da bi trebalo dati dodatne pozitivne bodove.

"Ja osobno nemam ništa protiv dopunskog rada, ali ono što sigurno treba, ako predstavljamo javni sustav, moramo biti sigurni da smo u javnom sustavu sve resurse upotrijebili da bi netko dobio dozvolu za rad u dopunskom radu", kazala je Hrstić upitana hoće li onaj tko je obavio sve u svojoj bolnici i nema liste čekanja moći raditi u privatnom sektoru.

Socijalnim dijalogom spriječiti novi štrajk zdravstvenih djelatnika

Osvrnula se i na štrajk dijela zdravstvenih djelatnika, rekavši da je sudjelovala u razgovorima kada je dogovoren prekid štrajka. Ističe da treba nastaviti sa socijalnim dijalogom i dogovorom spriječiti novi štrajk.

Upitana kako srezati liste čekanja, ministrica je kazala da sve više razmišlja o dostupnosti primarne zdravstvene zaštite koja je možda nepravedno postavljena u drugi plan.

Fokus na liječnicima u primarnoj zdravstvenoj zaštiti

Hrstić je potvrdila da su liječnici prenatrpani te da je visoka dobna skupina liječnika koji su aktivni u zdravstvenom sustavu.

Smatra da se treba primarno na to fokusirati.

"A onda će indirektno, kada riješite razlog ili uzrok nedostataka u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, to imati pozitivnog utjecaja na liste čekanja", ocijenila je ministrica.

Za male pomake u smanjenju listi čekanja treba najmanje šest mjeseci, a za spuštanje ispod 130 dana smatra da je potreban proces od, kako je kazala, koje godine.

Upitana kako ocjenjuje, kao odjelna liječnica i ravnateljica bolnice, uvjete rada liječnika i to u trenutku kada je dodatno poljuljano povjerenje u zdravstveni sustav, Hrstić je kazala kako njenim kolegama nije lako, ali nije lako ni njoj s pozicije čelnika sustava.

"Mislim da mi prvo trebamo vratiti svijetlu budućnost i dignitet zdravstvenih djelatnika jer, stolica je jedno, ali oni čine ovaj sustav" poručila je ministrica zdravstva Irena Hrstić.

Izvor: Vlada/RTL
 
 

Pisane vijesti