- Objavljeno: 19.10.2019.
Svjetski dan oživljavanja
19. listopada 2019. – U Zagrebu je održan Svjetski dan oživljavanja, kojeg provodi Europsko Vijeće za reanimatologiju, a koji je od prošle godine prerastao u javnozdravstvenu akciju.
Akcija je podržana od Međunarodne suradnje komisije za reanimatologiju kao i Svjetske zdravstvene organizacije.Državni tajnik u Ministarstvu zdravstva Željko Plazonić priustvovao je akciji, zajedno sa doc. dr. sc. Tomislavom Madžarom, savjetnikom i izaslanikom Predsjednice RH, Ivanom Ćelićem, zastupnikom u Hrvatskom saboru i izaslanikom Predsjednika Hrvatskog sabora te prim. dr. sc. Silvijom Hunyadi-Antičević, predsjednicom Hrvatskog društva za reanimatologiju Hrvatskog liječničkog zbora. .
U Hrvatskoj, prema procjenama, godišnje oko devet tisuća ljudi doživi srčani zastoj izvan bolnice. Nakon toga mozak može preživjeti samo tri do pet minuta bez kisika što je mnogo manje vremena nego što prođe do dolaska Hitne medicinske pomoći. Zbog toga danas od deset žrtava srčanog zastoja preživi samo jedna. Međutim, građani mogu uvelike pomoći promjeni ove poražavajuće statistike jer su oni čak u 60-80 posto slučajeva svjedocima srčanoga zastoja. Ako odmah započnu s oživljavanjem žrtve srčanog zastoja mogućnost za njezino preživljavanje i potpun neurološki oporavak povećava se za dva do četiri puta.
Tijekom akcije u središtu Zagreba, održana je pokazna vježba kardiopulmonalne reanimacije, koja započinje vanjskom masažom srca i umjetnim disanjem, a nastavlja se uporabom automatskog vanjskog defibrilatora, dok je tijekom oživljavanja važno nazvati Hitnu medicinsku pomoć.
U organizaciji Hrvatskog društva za reanimatologiju Hrvatskoga liječničkog zbora ove godine se Svjetski dan oživljavanja obilježio u čak četrnaest hrvatskih gradova javnozdravstvenim akcijama podučavajući građane kako mogu spasiti ljudski život.