- Objavljeno: 07.05.2025.
Ministrica Hrstić u emisiji „A sada Vlada“
Ministrica zdravstva Irena Hrstić gostovala je u emisiji „A sada Vlada“ gdje je govorila o brojnim aktualnim zdravstvenim temama.
Vezano za tešku prometnu nesreću kod Popovače, ministrica je istaknula kako su svi ozlijeđeni dobro te da je većina odmah otpuštena, a četvero operiranih zadržani su u bolnicama i unutar 24 sata preuzele su ih nadležne ustanove BiH, nakon čega su otišli kućama na rehabilitaciju.Također, naglasila je kako je vrlo zadovoljna radom hitne medicinske službe. „Devet timova hitne službe izašlo je na teren - šest lokalnih i tri iz Zagrebačke županije. Akutno su zbrinuli životno ugrožene i prebacili ih u bolnice više kategorije, ostale su zbrinuli u manjim bolnicama. Napravili su sve što se od njih očekuje i još jednom im zahvaljujem“, rekla je ministrica.
Ministrica je komentirala i slučajeve s Lastova i Lošinja te je rekla kako je Ministarstvo zdravstva provelo nadzor u slučaju s Lastova i proslijedilo ga Hrvatskoj liječničkoj komori na stručnu analizu. Za Lošinj je objasnila da je lokalni izvid pokazao određena odstupanja od protokola te je procijenjeno da situacija nije zahtijevala hitnu helikoptersku evakuaciju. Također, ministrica je potvrdila da je u tijeku realizacija postavljanja brze brodice na Lastovo.
Vezano za zdravstvenu skrb u vrijeme turističke sezone, ministrica je najavila da su turističke ambulante već počele s radom za Uskrs, a njihovo otvaranje intenzivirat će se ovisno o kadrovskim mogućnostima.
„Ove su ambulante prošle godine prvi put ugovorene s HZZO-om, čime je omogućen sustavan pristup liječenju turista. Svi domovi zdravlja i bolnice tijekom sezone dodatno se kadrovski pojačavaju - vlastitim snagama ili angažiranjem vanjskih suradnika“, objasnila je ministrica.
Ministrica Hrstić najavila je i kako će mobilne ambulante uskoro postati novi oblik pružanja zdravstvene skrbi u Hrvatskoj s ciljem da pacijentima budu dostupne što bliže mjestu njihova stanovanja. Objasnila je da će svaka od 33 mobilne jedinice biti dodijeljena županijskim domovima zdravlja, a usmjeravat će se tamo gdje su pacijenti najudaljeniji od postojećih zdravstvenih ustanova.
„Želimo da ljudi imaju liječnika i osnovnu zdravstvenu skrb u svojoj blizini, osobito u ruralnim sredinama i na otocima. To nije luksuz, to je nužnost“, istaknula je ministrica.
Uz to dolaze i mobilne ljekarne te je ministrica naglasila da je dostupnost lijekova temeljna zdravstvena potreba koja mora biti ravnomjerno omogućena svim građanima, bez obzira gdje žive.
Na pitanje hoće li se zbog mobilnih i turističkih ambulanti dodatno opteretiti postojeći kadar, ministrica je odgovorila: "To je dokaz koliko je sustav dinamičan. Mobilne jedinice nisu dodatak, nego prilagodba starenju stanovništva i promjenama u zdravstvenim potrebama. Cilj nam je da svatko dobije skrb gdje i kad mu je potrebna".
Govoreći o listama čekanja, ministrica je rekla da one još uvijek nisu u prihvatljivim okvirima, ali da se sustavno radi na poboljšanju.
„Ključno je koristiti sve dostupne uputnice, osobito one za sumnjive onkološke slučajeve. Ti pacijenti imaju prioritet u sustavu, ali čini mi se da se ta mogućnost premalo koristi, rekla je ministrica.
Istaknula je da nijedna infrastrukturna obnova, poput ugradnje novih uređaja, ne smije poremetiti pružanje osnovne zdravstvene skrbi. Objasnila je da kada su ugrađivani novi linearni akceleratori u zagrebačke bolnice, odmah se aktivirala mreža ustanova diljem Hrvatske kako bi se pacijente preusmjerilo u druge centre.
Također, ministrica je najavila donošenje pravilnika koji će jasno definirati uvjete dvojnog rada liječnika u javnom i privatnom sustavu, a cilj je osigurati transparentnost i bolju dostupnost zdravstvene skrbi građanima.
„U Hrvatskoj postoji javno-privatni zdravstveni sustav, no manje od 5 posto sredstava iz državnog proračuna ide u privatni sektor, što pokazuje da je fokus Vlade na javnom zdravstvu“, poručila je ministrica Hrstić te dodala kako će se pravilnikom regulirati rad liječnika koji istovremeno rade i u javnom i u privatnom sektoru, ali ne s ciljem kažnjavanja te će se posebno poticati dodatni rad liječnika unutar dva javna sustava.
Ministrica je istaknula kako je cilj rasteretiti sustav i poboljšati dostupnost pregleda te da je najvažnija organizacija: „Kvalitetna organizacija rada ključ je svega. To se odnosi i na bolnice, i na liste čekanja, i na financijsko poslovanje“, naglasila je ministrica.
Vezano uz rezultate revizije javne nabave ministrica je rekla da je analiza napravljena i da nije pokazala velike nepravilnosti.
Za kraj, ministrica je potvrdila da se aktivno radi na pregovorima s obiteljskim liječnicima oko novih ugovora s HZZO-om: "Njihovi zahtjevi su nam važni i želimo ih, koliko je moguće, uvažiti", zaključila je ministrica Hrstić.