Kozmetički proizvodi koji sadrže nanomaterijale

Uredba 1223/2009 o kozmetičkim proizvodima definira pojam „nanomaterijal“ kao netopiv ili biološki postojan i namjenski proizveden materijal s jednom ili više vanjskih dimenzija, ili s unutarnjom strukturom od 1 do 100 nm. 
Europska komisija je izdala Odluku o definiciji nanomaterijala, koja postavlja graničnu vrijednost 50% ili više čestica, ovisno o broju.
 
Za nanomaterijale propisano je sljedeće:
 
1. Nanaomaterijali u kozmetičkim proizvodima mogu se koristiti kao bojila, konzervansi i UV-filtri, a koji su navedeni u Prilogu IV. (Popis dopuštenih bojila u kozmetičkim proizvodima), Prilogu V. (Lista konzervansa koje kozmetički proizvodi mogu sadržavati) i Prilogu VI. (Lista dopuštenih UV-filtera koje mogu sadržavati kozmetički proizvodi).
Tvari navedene u Prilogu IV. do VI. ne pokrivaju nanomaterijale, osim gdje je izričito navedeno.
Do sada su uključeni u Prilog VI. sljedeći nanomaterijali: cink oksid (nano), titanijev dioksid  (nano) i tris-bifenil triazin (nano), dok je čađa – carbon black (nano) uključen u Prilog IV.
 
 
2. Sukladno članku 16. Uredbe, uz obavijesti iz članka 13., odgovorna osoba obavješćuje Komisiju u elektroničkom obliku o kozmetičkim proizvodima koji sadrže nanomaterijale, i to šest mjeseci prije njihova stavljanja na tržište.
Odredbe članka 16. ne odnose se na nanomaterijale koji se koriste kao bojila, UV-filtri ili konzervansi koji su uređeni člankom 14., osim ako to nije izričito navedeno.
 
Odgovorna osoba mora izvršiti prijavu šest mjeseci prije stavljanja kozmetičkog proizvoda na tržište EU. Odgovorna osoba može pismeno imenovati drugu pravnu ili fizičku osobu za obavješćivanje o nanomaterijalima i o tome obavješćuje Europsku komisiju.
 
Podaci koji se dostavljaju Eurospkoj komisiji moraju uključivati sljedeće: 
1. identifikaciju nanomaterijala, uključujući njegov kemijski naziv (IUPAC) i druge deskriptore kako je utvrđeno u točki 2. preambule priloga II. do VI.;
2. specifikaciju nanomaterijala, uključujući veličinu čestica, te fizikalna i kemijska svojstva;
3. procjenu količine nanomaterijala sadržane u kozmetičkim proizvodima koje se namjerava godišnje staviti na tržište;
4. toksikološki profil nanomaterijala;
5. podatke o sigurnosti nanomaterijala u vezi s kategorijom kozmetičkog proizvoda, s obzirom na način uporabe u tim proizvodima;
6. razumno predvidljive uvjete izloženosti.
 
Notifikacija/obavješćivanje kozmetičkih proizvoda koji sadrže nanomaterijale vrši se, također elektroničkim putem preko portala CPNP (eng. Cosmetic products notification portal).
 
Europska komisija je na svojoj internetskoj stranici objavila Priručnik za prijavu kozmetičkih proizvoda koji sadrže nanomaterijale te Pitanja i odgovore za notifikaciju kozmetičkih proizvoda koji sadrže nanomaterijale.
 
 
3. Svi sastojci prisutni u obliku nanomaterijala moraju biti jasno naznačeni na deklaraciji kozmetičkih proizvoda s oznakom na popisu sastojaka. Nakon imena tih sastojaka u zagradi mora slijediti riječ „nano”.
 
Europska komisija osigurava dostupnost kataloga svih nanomaterijala koji se koriste u kozmetičkim proizvodima na tržištu, uključujući i onih koji se koriste kao bojila, UV-filtri i konzervansi, te kategoriju kozmetičkih proizvoda i razumno predvidljive uvjete izloženosti. Taj se katalog redovito ažurira i javno je dostupan pri Komisiji.

Više o nanomaterijalima u kozmetičkim proizvodima na sljedećoj mrežnoj stranici Europske komisije:
https://ec.europa.eu/growth/sectors/cosmetics/products/nanomaterials_en