Obveze za tvari u proizvodima

Obveze propisane Uredbom REACH za tvari u proizvodima

Četiri vrste mogućih obveza propisane su Uredbom REACH za proizvođače, uvoznike i druge pravne ili fizičke osobe koje obavljaju promet proizvoda:

  1. registracija tvari
  2. notifikacija tvari ECHA-i
  3. osiguravanje informacija o sadržaju određenih tvari korisnicima
  4. usklađivanje s mogućim restrikcijama.

Ove se obveze primjenjuju samo u slučajevima navedenima u članku 7. i 33. te u prilogu XVII Uredbe.

Vezano za proizvode i obveze prema REACH-u, važno je obratiti pažnju na sljedeće članke Uredbe:

Članak 3. Definicija proizvoda - proizvod je predmet kojemu se tijekom proizvodnje daje poseban oblik, površina ili obličje koji određuju njegovu funkciju u većoj mjeri nego njegov kemijski sastav

Članak 7. Propisuje u kojim slučajevima je obvezna registracija odnosno notifikacija tvari u proizvodima

Članci 23., 28.-30. Rokovi za pred-registraciju i registraciju tvari u postupnom uvođenju i sudjelovanje u Forumu za razmjenu podataka o tvarima (Substance Information Exchange Fora (SIEF))

Članci 57. i 59. Kriteriji za tvari posebno zabrinjavajućih svojstava (SVHC) i postupak stavljanja na kandidat listu

Članak 33. Dužnost osiguravanja informacija o tvarima u proizvodima

Prilog XVII. Uvjeti ograničenja koji se mogu odnositi na neke tvari u proizvodima.

Identifikacije potencijalnih obveza vezano za proizvode 

 

Različite obveze propisane su za tvar i preparate, a različite za tvari u proizvodima. Međutim ponekad je teško odrediti da li se radi o proizvodu ili se radi o pakovini u kojoj se nalazi tvar/preparat. Sljedeći primjeri mogu olakšati nedoumice:

1. tvar/preparat u pakovini

  •     toner za printer - radi o preparatu (toneru) koji se nalazi u spremniku te se cijeli toner ne može smatrati proizvodom

2. tvar/preparat na nosaču

  •     vlažne maramice za čišćenje različitih površina - isti učinak može se postići i korištenje istog preparata na nekom drugom nosaču, znači ne radi se o proizvodu već o preparatu dok je maramica samo pogodan nosač preparat; u ovom slučaju potrebno je registrirati tvari iz preparata dok se maramice natopljene sredstvom za čišćenje ne smatraju proizvodom

3. tvar/preparat kao integrirani dio proizvoda

  •     termometar - funkcija termometra određuje ga kao proizvod, zajedno sa svim sadržajem se odlaže, bez pojedinačnih tvari ne bi bio funkcionalan- znači radi se o proizvodu.

Obveze za tvari/preparat u pakovini iste su kao za sve tvari odnosno pojedinačne tvari u preparatima. Znači obveze mogu uključivati:

  •     registraciju u skladu s člankom 6. Uredbe REACH (ne s člankom 7.)
  •     označavanje u skladu s direktivom 67/548/EEC odnosno Pravilnikom o razvrstavanju, označavanju, obilježavanju i pakiranju opasnih kemikalija („Narodne novine“ br. 23/08)
  •     obveza notificiranja ECHA-e o razvrstavanju tvari, u skladu s člankom 113
  •     sigurnosno tehnički list u skladu s člankom 31 Uredbe
  •     ako tvar ima posebno zabrinjavajuća svojstva i uvrštena je u prilog XVI REACH-a, autorizacija namjene u skladu s glavom VII
  •     opća ograničenja uporabe u skladu s člankom 68(2) i prilogom XVII

http://ec.europa.eu/echa

http://reach.jrc.it/guidance_en.htm

Registracija tvari
Registracija sukladno Članku 7(1) i 7(5)

Registracija tvari u proizvodima je potrebna ako:
  •     se ciljano tvar prilikom normalne uporabe ispušta iz proizvoda (npr. mirišljave gumice za brisanje)
  •     je ukupna količina tvari u proizvodima s namjenom ispuštanja te tvari veća od 1 tone po proizvođaču ili uvozniku tog ili tih proizvoda (ukoliko se tvar koristi u različitim proizvodima količine tvari se zbrajaju)

Međutim ako su oba kriterija zadovoljena, a tvar je već prilikom registracije navedena za tu uporabu, ne treba se posebno opet registrirati.

Stoga je preporučuje tvrtkama da provjere:
  •     ukupni volumen proizvoda iz kojeg se tvar ispušta
  •     ukupni volumen tvari koja se ispušta u sastavu proizvoda
  •     da li je možda tvar izuzeta iz registracije
  •     da li je možda tvar registrirana već za određenu namjenu
Notifikacija tvari ECHA-iNova kategorija

Notifikacija sukladno članku 7(2) – nakon 1.6.2011.

Za svaki proizvod koji se proizvodi ili se uvozi u EU potrebno je provjeriti da li se u njemu nalazi tvar s kandidat liste za autorizaciju te da li je sadržana u koncentraciji iznad 01% m/m što povlači za sobom obvezu notifikacije ECHA-i. Uključivanje na tu listu obavlja se sukladno članku 57. Uredbe, a listu će objaviti i ECHA na svojim web stranicama koja će se nadopunjavati redovito svakim novim uključivanjem neke tvari na tu listu. Tvari zabrinjavajućih svojstava što se nalaze na kandidat listi za autorizaciju su tvari karcinogenih, mutagenih i reprotoksičnih svojstava (CMR kategorija 1 i 2), postojane, biakumulativne i toksične (PBT) ili vrlo postojane i vrlo bioakumulativne (vPvB).


Notifikacija tvari je potrebna ukoliko su zadovoljeni svi uvjeti kako slijedi:
  •     tvar se nalazi na kandidat listi za autorizacijuSpremi promjene
  •     tvar je prisutna u uvezenom ili proizvedenom proizvodu u količini većoj od jedne tone (po proizvođaču odnosno uvozniku)
  •     tvar je prisutna u proizvodu u koncentraciji u 0,1% (w/w)
Ukoliko proizvođač odnosno uvoznik može isključiti izloženost ljudi i okoliša u uobičajenim odnosno realno predvidivim uvjetima uporabe, uključujući zbrinjavanje notifikacija nije obvezna. U tom je slučaju proizvođač odnosno uvoznik primatelju proizvoda dužan dostaviti odgovarajuće upute. Notifikacija također nije potrebna ako je za tvar prilikom registracije ta uporaba već navedena.
Obveze notifikacije tvari u proizvodima odnose se također i na sama pakiranja koja se ocjenjuju posebno od proizvoda koje sadrže.
Notifikacija tvari nije potrebna u slučaju kada je proizvod proizveden ili uvezen prije stavljanja tvari na kandidat listu za autorizaciju.

Za potrebe notifikacije ECHA-i se sukladno članku 7(2) Uredbe dostavljaju se sljedeće podaci:
  •     podaci o proizvođaču odnosno uvozniku i kontakt podaci
  •     broj(evi) registracije ako su raspoloživi
  •     identitet tvari (Priloga VI Uredbe)
  •     razvrstavanje tvari
  •     kratak opis namjene tvari u proizvodu (Priloga VI Uredbe) i namjene proizvoda
  •     količinski raspon tvari sadržan u proizvodu, npr. 1–10 tona, 10–100 tona itd.
 
Osiguravanje informacija o sadržaju određenih tvari korisnicima

Obveze prema članku 33.

Identifikacija tvari u proizvodima, kvantificiranje njene količine s ciljem ocjenjivanja mogućeg rizika jedino je moguće ukoliko se osigurane adekvatne informacije svih učesnika u lancu. Stoga je komunikacija u lancu opskrbe važna za prikupljanje potrebnih informacija. Obveza prosljeđivanja informacija o tvarima u proizvodima definirana je člankom 33. Uredbe s ciljem sigurnog korištenja proizvoda.

Proizvođači, uvoznici i distributeri proizvoda koji sadrže više od 0,1% (w/w) tvari zabrinjavajućih svojstava koje se nalaze na kandidat listi za autorizaciju, dužni su su se uskladiti s ovim člankom i osigurati korisnicima podatke za sigurno korištenje.

Tablica obaveza
 

Usklađivanje s mogućim restrikcijama

Ograničenja

Sadržaj tvari u nekom proizvodu može biti ograničen ili posve zabranjen. Stoga je potrebno obratiti pažnju na Prilog XVII Uredbe REACH od 1. lipnja 2009., a do tada ostaje na snazi direktiva 76/769/EC.